Loading…

Turqia kërkon dorëzimin e gylenistëve, përgjigjet Haradinaj

  • 20/10/2018 | 21:11

Turqia kërkon dorëzimin e gylenistëve, përgjigjet Haradinaj

Në vizitën e tij në Kosovë, Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusouglu, ndër të tjerash kërkoi edhe dorëzimin e gylenistëve që ndodhen në Kosovë Turqisë nga ana e Kosovës.


Në lidhje me këtë ka folur kryeministri Ramush Haradinaj, i cili pasi u pyet nga KP për këtë kërkesë të ministrit turk, tha se në takimin me Cavusouglu nuk është biseduar për dorëzimin e gylenistëve, transmeton gazetametro.net

Por, Haradinaj tha se nëse bëhet fjalë për një kërkesë të tillë, atëherë institucionet do të veprojnë në përputhje me Kushtetutën e vendit.

“Është mirë që ta vlerësojmë këtë që po them, për shembull na s’kemi pas bisedë, tash unë me fol hipotetikisht mundem, po s’parashihet ashtu, në rast se kemi kërkesa, ne e zbatojmë Kushtetutën, ligjet e Kosovës, kemi respekt për Republikën e Turqisë, dihet kjo. Unë përgjigjen e kam po ashtu konkrete, nuk kemi pas kërkesë të tillë.

Në rast së kërkohet, atëherë flasim, kur të na kërkojnë, flasim. Po sot nuk e kam pas një kërkesë të tillë, sot nuk ka qenë pjesë e diskutimit”, ka thënë Haradinaj.” /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë