Loading…

Turqia i del në krah Azerbajxhanit: Ka një mesazh për Armeninë

  • 27/09/2020 | 20:37

Turqia i del në krah Azerbajxhanit: Ka një mesazh për Armeninë

Ministri i jashtëm turk ka folur së fundmi rreth përleshjes mes Azerbajxhanit dhe Armenisë, që së fundmi duket se ka eskaluar në një luftë me dy shtetet që kanë shpallur gjendje lufte dhe kanë kërkuar mobilizim ushtarak, transmeton Gazeta Metro.


Sipas ministrit turk, Armenia ka kaluar kufijtë dhe kështu do marr përgjigjen në fushëbetejë.

“Armenia ka kaluar përsëri kufijtë e saj. Këtë herë ata do të marrin përgjigjet e tyre në fushën e betejës. Ne jemi me Azerbajxhanin në fushën e betejës dhe në tryezën e bisedimeve.”

Çavusoglu vuri në dukje se negociatat me bashkë-kryetarët e Grupit Minsk të OSBE janë duke u zhvilluar.

Kryeministri i Armenisë, Nicole Pashinyan, thotë se veprimet e tanishme luftarake nga Azerbajxhani në Nagorno-Karabak, të cilat ai i quan një provokim, ishin planifikuar më herët.

“Deklaratat e fundit agresive nga udhëheqja azerbajxhanase, stërvitjet e përbashkëta ushtarake të përbashkëta me Turqinë, si dhe mospranimi i propozimit të OSBE-së për monitorim tregojnë qartë se agresioni ishte planifikuar më herët dhe se ai është një provokim i madh kundër paqes dhe sigurisë në rajon,” shkroi ai në Twitter.

Një përshkallëzim i ri ndodhi këtë mëngjes në rajonin e Nagorno-Karabakut, për shkak të së cilës u shpall një gjendje lufte dhe mobilizimi në republikën Nagorno-Karabak. Pas kësaj, i njëjti vendim u mor nga qeveria armene.

Sot, Nicole Pashinyan i bëri thirrje bashkësisë ndërkombëtare të sigurojë që Turqia të mos përfshihet në konfliktin midis Armenisë dhe Azerbajxhanit për Nagorno-Karabak.

Turqia, një aleat i Azerbajxhanit, më parë kritikoi ashpër Armeninë pas konfliktit midis forcave armene dhe azerbajxhanase këtë mëngjes, duke thënë se Erevani zyrtar është një pengesë për paqen dhe se Ankaraja siguron mbështetje për Bakun, raporton Reuters.

Pashiani vlerësoi se sjellja e Turqisë mund të ketë pasoja shkatërruese për Kaukazin e Jugut dhe rajonet fqinje.

Një përshkallëzim i ri ndodhi këtë mëngjes në rajonin e Nagorni-Karabakut.

Armenia njoftoi se Azerbajxhani ka filluar një ofensivë në drejtim të Nagorno-Karabakut, ndërsa Baku zyrtar deklaron se ata po marrin vetëm masa reciproke kundër veprimeve të Armenisë në atë zonë. Kishte viktima nga të dy palët.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë