Loading…

Turqia e pranon anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

  • 28/06/2022 | 20:39

Turqia e pranon anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

Turqia sapo ka zhbllokuar anëtarësimin e dy vendeve skandinave në NATO, në samitin e kësaj të fundit që po mbahet në Spanjë, transmeton Gazeta Metro.


Liderët e Turqisë, Suedisë dhe Finlandës sapo kanë nënshkruar një memorandum që dy shtetet nordike të bashkohen me NATO’n, duke hequr bllokimin turk në procesin e pranimit.

Këtë lajm e ka konfirmuar edhe presidenti finlandez, ndërsa kreu i NATO’s pritet të dalë në një konferencë për shtyp së shpejti.

Turqia kishte refuzuar fillimisht anëtarësimin e këtyre dy vendeve, për shkak se i konsideronte vatra të terrorizmit ndaj Turqisë./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë