Loading…

Turpërohet Putin, çlirohet Ishulli i Gjarpërinjve: Trupat ruse ikin pas bombardimit të ukrainasve

  • 30/06/2022 | 13:54

Turpërohet Putin, çlirohet Ishulli i Gjarpërinjve: Trupat ruse ikin pas bombardimit të ukrainasve

Forcat ruse u detyruan të tërhiqen nga ishulli simbol i rezitencës ukrainase të ditëve të para të invadimit pas bombardimit të ashpër nga artileria e forcave ukrainase. Kremlini e quajti tërheqjen një shenjë të vullnetit të mirë, transmeton Gazeta Metro.


Ishulli i Gjarpërinjve gjendet në një pozitë strategjike në bregdetin jugor të Ukrainës dhe ishte cak i parë i sulmit rus në muajin shkurt.

Ishulli i Gjarpërinjve në Detin e Zi u bë i njohur në fillim të luftës kur roja kufitare ukrainase pas bombardimit nga flota luftarake ruse, e prirë nga luftanija flamurtare e tyre Moskva – të cilën e fundosën në një tjetër goditje në krenarinë e Rusisë – iu kërkonte atyre të dorëzoheshin. Refuzimi i tyre u bë parullë e ukrainasve dhe simbol rezistence për shkak të trimërisë së treguar përballë një fuqie të madhe. “Luftanija ruse, shko q*u” ishte përgjigja e ukrainasit.

Ukraina kishte nisur fushatë bombardimi ka disa ditë ndaj ishullit me raketa që shkatërruan sisteme kundërajrore, stacione radarësh dhe pajisje tjera.

Rusia gjeti një arsyetim se kjo tërheqje ishte një gjest i vullnetit të mirë për t’iu shmangur spekulimeve rreth bllokadës detare të Ukrainës që po pamundësojnë eksportin e grurit.

Sipas raporteve Ishulli i Gjarpërinjve ishte bombarduar nga raketahedhësit amerikan MLRS HIMARS që rishtas i janë dhënë Ukrainës. Këto raporte nuk janë konfirmuar.

Çlirimi i ishullit është një hap para në synimin e ç’bllokimit të porteve ukrainase në jug të saj që janë vija vitale të eksportit dhe të importit./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë