Loading…

Tryezë shkencore në Prishtinë për Musine Kokalari

  • 21/02/2017 | 00:04

Tryezë shkencore në Prishtinë për Musine Kokalari

Me rastin e 100 vjetorit të lindjes së shkrimtares së parë shqiptare, Musine Kokalarit, që u shënua ditë më parë, Instituti Albanologjik i Prishtinës organizon Tryezën shkencore “Musine Kokalari – në 100 vjetorin e lindjes”. 


Me ç’rast për jetën dhe veprën e saj letrare dhe artistike do të flasin studiues të veprës së saj nga Tirana, Prishtina e Tetova, shkruan gazetametro.net.

Tryeza mbahet më 24 shkurt 2017, në ambientet e Institutit Albanologjik të Prishtinës.

Musine Kokalari lindi me 10 shkurt të vitit 1917, në Adale të Turqisë. Në vitin 1921 familja e saj u kthye në Shqipëri ku u vendos në Gjirokastër ku Musineja kreu shkollën fillore. Nëntë vite më vonë, familja Kokalari vendoset në Tiranë.

Musine Kokalari, ishte disidentja e parë e regjimit komunist në Shqipëri, e cila më 23 janar të vitit 1946, u arrestua për së dyti herë, e cila ishte dënuar me 20 vite burg nga regjimi komunist në Shqipëri. /gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë