Loading…

Trupat ruse të Wagner janë kthyer në fushën e betejës, thotë Ukraina

  • 29/09/2023 | 13:51

Trupat ruse të Wagner janë kthyer në fushën e betejës, thotë Ukraina

Përpjekjet e zbulimit dhe përgjimit ukrainas zbulojnë kthimin e gardës së vjetër të Yevgeny Prigozhin në front, thotë një kolonel për POLITICO.


KYIV – Mercenarët nga Grupi Wagner i Rusisë janë kthyer duke luftuar në vijën e frontit në Ukrainë, tha një zyrtar i lartë ushtarak ukrainas për POLITICO të mërkurën.

Disa qindra luftëtarë nga grupi i drejtuar dikur nga komandanti i ndjerë i luftës Yevgeny Prigozhin janë parë në radhët e njësive të ndryshme ushtarake ruse në Frontin Lindor, tha Kol. Serhiy Cherevati.

Mercenarët Wagner kishin luftuar në Ukrainë deri në maj, kur më në fund pushtuan mbetjet e Bakhmut, një qytet në rajonin e Donetsk që u shkatërrua në nëntë muaj luftime brutale. Wagner ishte famëkeq në Ukrainë për prerjen e kokës së pamëshirshme të ushtarëve ukrainas dhe vrasjen e civilëve.

Pasi Wagner u zhyt në kaos pas një kryengritjeje të dështuar kundër Kremlinit në qershor nën udhëheqjen e Prigozhin – i cili më pas vdiq në një aksident avioni në gusht – shumë nga trupat e tij u mirëpritën ose në Bjellorusi nga sundimtari i saj Alexander Lukashenko ose në vendet e Afrikës ku Rusia ka interesa.

“Vagnerianët nuk u fshehën. Ndoshta ata menduan se kjo do t’i trembte ushtarët tanë. Në fakt, kjo tregoi se Rusia ka nevojë për mish të ri për mulli të mishit,” tha Cherevatyi, zëvendëskomandant i Grupit Lindor të Forcave të Ukrainës për Komunikime Strategjike. “Wagner si një organizatë u vra në Bakhmut. Tani ushtarët me gjendje më të mirë po dërgohen në Afrikë, ku ka më shumë para. Sa më pak fat janë kthyer në Ukrainë.”

Ai shtoi se përgjimet dhe masat e zbulimit ukrainas ishin përdorur për të konfirmuar se ish-forcat Wagner ishin kthyer në fushën e betejës në Donbas, por paralajmëroi: “Ne dimë gjithçka rreth tyre”.

Qendra Kombëtare e Rezistencës së Ukrainës raportoi më parë se më pak se 1000 mercenarë të Wagner ishin në Bjellorusi që nga shtatori.

“Aktualisht, 200 prej tyre janë ende instruktorë në forcat speciale të Ministrisë së Brendshme dhe Ministrisë së Mbrojtjes së Bjellorusisë. Pjesa tjetër janë ata që nuk duan të rekrutohen as për PMC-të e reja dhe as për Ministrinë e Mbrojtjes ruse, “tha qendra e rezistencës, duke cituar burimet e saj në terren.

Më parë, CNN, duke cituar ushtarët ukrainas që luftonin për Bakhmut, raportoi se luftëtarët e Wagner janë kthyer në Ukrainë. Kanalet Telegram të Wagner nuk kanë komentuar për Ukrainën dhe aktualisht po postojnë lajme nga Bjellorusia, Nigeri dhe Mali.

“Unë nuk shoh ndonjë gjë të veçantë në kthimin e tyre. Wagner nuk është më një forcë e fortë. Ata që u kthyen nuk janë në disponim të mirë për të luftuar, pasi ata e dinë se çfarë i pret këtu,” tha Cherevati. “Gjithashtu, tani janë nën kontrollin e Ministrisë së Mbrojtjes.

“Ata e quanin veten ushtarë të fatit, por tani janë më shumë si ushtarë të fatkeqësisë.”/Politico

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë