Loading…

Trupat e FSK’së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga vullnetarët turq

  • 07/02/2023 | 10:06

Trupat e FSK’së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga vullnetarët turq

Trupat e FSK’së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi kanë arritur në Adana, transmeton Gazeta Metro.


Kontingjenti i parë i FSK’së është pritur me duartrokitje nga vullnetarët turq.

Fondacioni SETA në Washington ka publikuar pamje në Twitter nga momenti kur ekipi i Kosovës ka arritur në Adana.

”“Ekipi i Kosovës i nisur për në Adana merr duartrokitje nga vullnetarët turq që presin fluturimet e tyre në rajon”, thuhet në njoftimin e SETA’s.

Ndryshe, mbrëmë ministri i Mbrojtjes Armend Mehaj njoftoi se kontingjenti i parë i FSK’së në operacionin e kërkim-shpëtimit është nisur për në Turqi.

Ai tha se pas konsultave me gjeneralin Bashkim Jashari, kontakteve direkte me homologun e tij turk, Hulusi Akar, vendimin e kryeministrit Albin Kurti dhe autorizimit nga ana e presidentes Vjosa Osmani është nisur kontingjenti i specializuar i FFK’së. /gazetametro.net

Niset kontingjenti i parë i FSK’së drejt Turqisë, ministri Mehaj jep detaje

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë