Loading…

Trupat e 200 personave u gjetën në rrënojat e një ndërtese në Mariupol

  • 24/05/2022 | 23:05

Trupat e 200 personave u gjetën në rrënojat e një ndërtese në Mariupol

Trupat e 200 personave janë gjetur në rrënojat e një ndërtese të lartë në qytetin e kontrolluar nga Rusia, Mariupol të Ukrainës, tha një këshilltar i kryetarit të bashkisë së qytetit, Petro Andryushchenko, në Telegram.


Sipas medieve të huaja, trupat u gjetën me një “shkallë të lartë dekompozimi”, tha Andryushchenko, duke shtuar se vendasit kishin refuzuar t’i grumbullonin dhe autoritetet ruse e kishin braktisur vendin, duke lënë një erë të keqe në të gjithë qarkun.

Andryushchenko shtoi se një numër i madh kufomash janë të paketuara në një morg të improvizuar në Mariupol dhe “qyteti është kthyer në një varrezë të vazhdueshme”.

Pjesa më e madhe e qytetit u shkatërrua me javë nga bombardimet e rënda ruse dhe luftimeve intensive në rrugë.

BBC nuk ka qenë në gjendje të verifikojë në mënyrë të pavarur këto pretendime.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë