Loading…

Trileçe: Receta që Shqipëria i mësoi Turqisë

  • 27/03/2023 | 12:48

Trileçe: Receta që Shqipëria i mësoi Turqisë

Një nga ëmbëlsirat më të pëlqyera në vendet e Amerikës Latine dhe asaj Qendrore është tres leches, ose siç e njohim trileçe.


Shumë vende të Amerikës Latine pretendojnë të kenë shpikur këtë ëmbëlsirë por Meksika është vendi që ka afrimitetin më të madh me recetën fillestare të saj.

Gjurmët më të hershme të kësaj ëmbëlsire me bazë llojesh të ndryshme qumështi gjenden pikërisht në fabrikën e prodhimit të qumështit Nestle në shekullin e 19-të në Meksikë.

Receta u printua në shishet e qumështit Panda me qëllim për të nxitur shitjet e tij. Receta mori dhenë dhe në të gjithë Amerikën Latine e Qendrore, kjo ëmbëlsirë nisi të gatuhej në çdo shtëpi.

Trileçe, receta që Shqipëria i mësoi Turqisë

Rrugëtimi i Trileçes  në mbarë botën është pritur me kërshëri edhe në vendet e Ballkanit Perëndimor.

Në fakt, të dhënat të cilave u referohet AgroWeb.org, tregojnë se  Shqipëria besohet të jetë  vendi i parë në Ballkan që përvetësoi recetën e trileçes.

Sipas këtyre të dhënave, frymëzimi erdhi nga një telenovelë braziliane ku protagonistët u shfaqën duke lavdëruar këtë ëmbëlsirë të veçantë.

Receta u përshtat më së miri në kulinarinë shqiptare dhe më pas diku rreth vitit 2014, udhëtoi drejt Turqisë ku u përhap masivisht.

Në Turqi, gazetat u desh të shkruanin artikuj për origjinën e trileçes, pasi populli,  i referohej asaj me fjalët  “ajo ëmbëlsira shqiptare.”

Këtë e konfirmon edhe ky artikull i gazetës Hyrriyet i publikuar në vitin 2015 mbi fenomenin e trileçes.

Sipas artikullit, kur bota shikonte telenovela spanjolle, të gjithë marroseshin pas personazheve, mesa duket shqiptarët mësonin receta të reja.

Një recetë latine e trileçes:

Për kekun:
Gjalpë
Të verdhat dhe të bardhat e pesë vezëve
1 filxhan çaji sheqer
1 filxhan çaji miell shumë-përdorimësh
1 lugë e gjysmë çaji pluhur pjekës
2 lugë çaji liker kafeje
350 ml qumësht të zier
450 ml qumësht Panda
420 ml qumësht i arrës së kokosit
2 lugë gjelle rum.

Për Kremin
2 filxhanë çaji krem pana
4 lugë gjelle sheqer pluhur
1 lugë çaji ekstrakt vaniljeje
Kanellë dhe arrëmyshk
Përgatitja:
Ndizeni furrën dhe lyejeni tavën me gjalpë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë