Loading…

Treni rus i Serbisë sërish drejt Kosovës, tani vetëm deri në kufi

  • 31/01/2017 | 12:04

Treni rus i Serbisë sërish drejt Kosovës, tani vetëm deri në kufi

Treni i “dekoruar” me motive kishtare në të cilin shkruan në 21 gjuhë “Kosova është Serbi” (me gabime gjuhësore!), nga nesër e ka itinerarin e ndryshuar – do të qarkullojë nga Nishi për në Merdar, në kufi me Kosovën, shkruan gazeta serbe Blic.


Treni në këtë relacion do të qarkullojë 10 ditët e ardhshme, pasi që 10 ditët e fundit ka qarkulluar nga Kraleva për në Uzhice, përcjell gazetametro.net.

treni5

Sipas planit fillestar, ky tren është dashur të qarkullojë në linjën Beograd-Mitrovicë, por nuk arriti të përfundoj udhëtimin e parë. Treni serb më 14 janar u ndalua në Rashkë pasi autoritetet kosovare nuk i lejuan hyrjen në Kosovë.

Ndërmarrja “Serbia voz” ka kumtuar se treni nga Nishi në Merdarë do të niset në orën 03:55, nga Merdare për në Prokuple në orën 8:05, ndërsa nga Prokupla për në Merdare në orën 10:45, derisa nga Merdara për në Nish në orën 13:20.

Në këtë mënyrë, thonë në Serbia voz, “edhe qytetarët e kësaj pjese të Serbisë do të kenë rastin që të shohin trenin e dekoruar tematikisht me motive të kulturës serbe”.

Për relacionet e ardhshme në të cilat ky tren do të qarkullojë, me kohë do të informohet publiku, kanë porositur nga “Serbia voz”. /gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë