Loading…

Treni që fluturon 600 km në orë

  • 02/11/2016 | 17:21

Treni që fluturon 600 km në orë

Shteti i Kinës i cili njihet si prodhuesi më i madh i trenave në botë, së fundmi ka bërë të ditur që janë duke  punuar në ndërtimin e një treni magnetik që fluturon me forcën e gravitetit dhe që arrin shpejtësinë në 600 km në orë, i cili do të jetë treni më i shpejtë në botë.

Rrjeti hekurudhor më i shpejti në botë  është ai i Kinës, me mbi 12,400 milje pista të ndërtuar, të cilat janë financuar nga qeveria e këtij vendi me 538 miliard dollarë.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë