Loading…

Trend i ri: Prind si ‘kandili i detit’, fëmija në radhë të parë

  • 05/06/2023 | 10:19

Trend i ri: Prind si ‘kandili i detit’, fëmija në radhë të parë

Prindërimi ‘kandil deti’ është një stil prindërimi elastik dhe i butë ku prindërit kanë prioritet të dëgjojnë dhe përshtatin preferencat dhe interesat e fëmijës së tyre, transmeton Gazeta Metro.


Ai thekson lejimin e fëmijëve për të bërë zgjedhje dhe vendime për aktivitetet e tyre, në vend që t’i detyrojë ata të marrin pjesë në aktivitete të bazuara në pritjet shoqërore ose dëshirat e prindërve.

Prindërit e ‘kandil deti’ janë të gatshëm të rregullojnë oraret dhe t’u japin fëmijëve të tyre lirinë për të hequr dorë nga disa aktivitete nëse nuk janë të interesuar ose ndihen të mbingarkuar.

Qasja inkurajon prindërit të përshtaten me nevojat e fëmijës së tyre dhe të mbështesin pasionet dhe kuriozitetet e tyre individuale, siç raporton Parents.

Ideja pas prindërimit të ‘kandil deti’ është të krijohet hapësirë për fëmijët që të eksplorojnë interesat e tyre dhe të zhvillojnë një ndjenjë autonomie dhe vetëdijeje./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë