Loading…

Toyota dhe inteligjenca artificiale (Video)

  • 03/02/2017 | 18:58

Toyota dhe inteligjenca artificiale (Video)

Toyota ka prezantuar një makinë te re e cila ka një përqasje ndryshe nga ajo e zakonshmja kur vjenfjala për zhvillimin e makinave.

E quajtur Concept-i , studimi i dizajnit u prezantua në Las Vegas në shfaqjen CES.

Kjo makinë përdor inteligjencën artificiale për të krijuar një marrdhenie humane  ndërmjet shoferit dhe makinës , sipas TechSot.al.

Përdoruesit mund të zgjedhin ndërmjet opsionit automatik ose manual të drejtimit të makinës.

Edhe kur opsioni automaik nuk është i aktivizuar , makina e re e Toyotës monitron përqëndrimin e shoferit dhe kushtet e rrugës dhe ndërhyn kur është e nevojshme.

Concepti-i eksploron sesi dizajni i brendshëm i makinës së të ardhmes do duket. Ka element të touchscreen dhe paraqet informacione të rëndësishme atehere kur duhet.toyota concept i news specs technology pictures cestoyota concept i news specs technology pictures ces

Gjithashtu paraqiten mesazhe në trupin e panelit për të mirseardhur pasangjerët që i afrohen makinës.toyota concept i news specs technology pictures ces

Makina e re gjithashtu komunikon me botën e jashtme. U tregon motoristëve të tjere se cfare drejtimi do të kthehet , i lajmëron ata nëse ka anomali në rrugën përpara .

Gjithsesi kompani parashikon se inteligjenca artificiale do të jetë komponenti kryesor në drejtimin automatik të makinës.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë