Loading…

Tortë e shijshme dhe e shpejtë me çokollatë të bardhë dhe dredhëza

  • 14/02/2022 | 22:27

Tortë e shijshme dhe e shpejtë me çokollatë të bardhë dhe dredhëza

Kjo tortë përgatitet shpejt dhe nuk piqet, por është shumë e shijshme.


Përbërësit:

– 6 të verdhë të vezëve,
– 250 gr sheqer,
– 250 gr dredhëza,
– 750 ml ajkë të ëmbël,
– 250 gr çokollatë të bardhë.

Përgatitja:

Tundni të verdhët e vezëve dhe sheqerin dhe kur përbërja të bëhet shkumëzuese, zieni në avull.

Përzieni derisa të bëhet krematoze. Ajkën e ëmbël tundeni dhe qiteni në përbërjen e të verdhëve të vezëve.

Përzieni dhe shtypni dredhëzat. Qiteni përbërjen në kallpë për tortë.

Futeni në frigorifer me ngrirje të thellë gjatë gjithë natës.

Në mëngjes shkrini çokollatën e bardhë në avull apo në furrë mikrovale dhe pastaj ftoheni pak.

Qiteni sipër tortës dhe lëreni edhe pesë minuta në frigorifer me ngrirje të thellë.

Nxirreni nga kallëpi dhe zbukurojeni sipas dëshirës.

Kënaquni.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë