Loading…

Thyhet armëpushimi: Pamje të sulmit nga Izraeli në drejtim të Hamasit

  • 16/06/2021 | 08:56

Thyhet armëpushimi: Pamje të sulmit nga Izraeli në drejtim të Hamasit

IDF kreu një seri sulmesh ajrore në të gjithë Rripin e Gazës të mërkurën herët në mëngjes në përgjigje të mbi dy duzinë zjarre në jug të Izraelit të shkaktuara nga pajisjet ndezëse të nisura nga enklava bregdetare.


Pamjet e postuara nga mediat palestineze në Gaza treguan shpërthime që ndriçuan qiellin në Rripin verior dhe jugor brenda natës të martën-të mërkurën, me gazetarët që thanë se vendet që i përkisnin krahut ushtarak të Hamasit, Brigadat Al-Qassam ishin midis atyre që ishin në shënjestër.

IDF më vonë lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se avionët e saj luftarakë kishin goditur objektiva ushtarakë që strehonin operativët e Hamasit në Khan Yunis dhe Gaza City.

Mes paralajmërimeve nga grupet terroriste të Gazës, IDF u zotua të ruajë parandalimin e saj dhe t’i përgjigjet të gjitha shkeljeve të sovranitetit të saj, përfshirë sulmet me zjarr, të cilat shkaktuan 26 zjarre në komunitetet në kufi me enklavën të martën. Disa palestinezë gjithashtu protestuan përgjatë kufirit, njëri prej të cilëve thuhet se u qëllua në këmbë, duke pësuar dëmtime të lehta.

Këto ishin gjithashtu sulmet e para të Gazës që kur Naftali Bennett mori përsipër të Dielën si kryeministër. Kryetari i Yamina ka insistuar gjatë që përgjigja e IDF ndaj sulmeve me zjarr duhet të jetë e njëjtë me atë të zjarrit me raketa.

Më herët të martën, grupi terrorist Hamas kishte pretenduar fitoren pas marshimit të flamurit, duke pretenduar të kishte krijuar një “formulë të re parandaluese” ndaj Izraelit./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë