Loading…

Thuhet se janë mbledhur rreth 100 serbë para lagjes së Boshnjakëve, disa të maskuar

  • 08/12/2022 | 23:04

Thuhet se janë mbledhur rreth 100 serbë para lagjes së Boshnjakëve, disa të maskuar

Sipas një raporti të medias serbe Kossev para lagjes së boshnjakëve janë mbledhur rreth 100 qytetarë afër hyrjes së lagjes së Boshnjakëve dhe shkollës teknike në Mitrovicën e Veriut. Sipas raportit të tyre disa prej qytetarëve të mbledhur janë të maskuar, transmeton Gazeta Metro.


Portali serb i lajmeve Kossev ka raportuar se prani e shtuar e njësive të policisë së Kosovës është vërejtur tek lagjet me popullatë të përzier etnike, kryesisht shqiptare. Policët po patrullojnë tek lagjja e boshnjakëve dhe tre rrokaqiejt.

Sipas Kossev situata tani është e qetë por janë vërejtur edhe patrullime të EULEX.

Të mërkurën në lagjen e Boshnjakëve ka pasur incidente të shpërthimit të shok bombave në mbrëmje. Një ditë më parë personeli i KQZ dhe policisë kishin tentuar që të hapin zyrat për zgjedhjet e jashtëzakonshme në katër komunat në veri por nuk ishte e mundur për shkak të protestave të qytetarëve në komunat e Mitrovicës së Veriut dhe Zubin Potok./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë