Loading…

Thërrasin afrikanen të këndojë në serbisht për Kosovën, dalin racistët serbë dhe e kërcënojnë

  • 24/01/2022 | 14:04

Thërrasin afrikanen të këndojë në serbisht për Kosovën, dalin racistët serbë dhe e kërcënojnë

Ju shkoi huq kjo përpjekje bendit serb të Dejan Petrovic që angazhuan këngëtaren nga Kongo Stela Muleka për të kënduar këngën e njohur serbe “Ej, dragi, dragi (Kosovski božuri) ku vajtohet mungesa e serbëve në Kosovë e që duhen shtuar. Keq reaguan mjaft serbë racistë në media sociale që e kanë kërcënuar Stelën dhe familjen e saj, transmeton Gazeta Metro


Stela e veshur në rroba tradicionale serbe paraqitet në klipin me bendin serb të Dejan Petrovic duke kënduar në gjuhën serbe për bozhuret e Kosovës.

Ky promovim i kulturës serbe i shkoi huq pasi racistët serbë e quajtën gjenocid ‘përzierjen e racave’ dhe po iu dëmton traditën e tyre.

Ata shkuan aq larg sa tentonin të arsyetonin racizmin e tyre të çmendur nga Bibla dhe e kërcënuan atë dhe familjen e saj.

Stela Muleka që studion në Beograd për master reagoi në konton e saj në Instagram ku i porositi serbët se e dashuron e vendin e tyre, duke adresuar edhe çështjen e Kosovës madje.

“E kuptoj se Kosova është temë e ndjeshme për shumë serbë, por ata që mendojnë se këtë e këndova për popullaritet dhe famë kanë të drejtë të mendojnë ashtu, kjo nuk më pengon. Së pari, unë nuk vij nga Amerikan, por nga Afrika. Së dyti, atje nuk është një xhungël, nuk ka kafshë të egra në kopshtin tim, e as nuk kam ardhur në Serbi si imigrantë. Më vjen keq për ju që flisni për përvetësim kulturor, përzierjen e racave si gjenocid, pasi e shoh që keni shumë urrejtje brenda vetes dhe keni nevojë që ta drejtoni ndaj dikujt. Ky person nuk do të jem unë” kishte shkruar e zhgënjyer studentja nga Kongo.

Disa media serbe të hidhëruara me këtë shpërthim racizmi tentuan ta mbulonin turpin duke e shpallur atë si serbe të vërtetë, më serbe se disa.

Titujt e tyre shkonin aq larg sa në ballina kanë kërkuar që policia t’i arrestojë këta racistë që i turpëruan./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë