Loading…

The Independent: Trump ndërton mure, Mitrovica i shemb

  • 06/02/2017 | 12:27

The Independent: Trump ndërton mure, Mitrovica i shemb

Gazeta prestigjoze britanike “The Independent”, në një artikull të sajin ka shkruar për prishjen e murit në veri të Mitrovicës, duke e krahasuar atë me murin që presidenti i SHBA-ve Donald Trump, do të ndërtojë në kufi me Meksikën.

“Një mur betoni në Mitrovicë, qytetin verior të Kosovës, që ka provokuar tensione mes Kosovës dhe fqinjit të saj Serbisë, është rrëzuar pas një marrëveshje mes qeverisë dhe komunitetit minoritar serb në Kosovë, të lehtësuar nga Bashkimi Europian dhe Ambasada Amerikane në Kosovë”, shkruan gazeta britanike.

Gjithashtu, “The Independent” citon edhe kryeministrin Mustafa dhe shefen e zyrës së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova, pas shembjes së murit, si dhe për trenin me mesazhe provokuese për Kosovën. /gazetametro.net.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë