Loading…

Thaçi s’i përgjigjet Haradinajt për deklaratat, por flet në emër të tij

  • 19/10/2018 | 14:18

Thaçi s’i përgjigjet Haradinajt për deklaratat, por flet në emër të tij

Po vazhdon kundërshtia në mes të Presidentit Hashim Thaçi dhe kryeministrit Ramush Haradinaj për korrigjimin e kufijve me Serbinë.

I pari i ekzekutivit sot u shpreh se energjia e shpenzuar për idenë e korrigjimit, do të ishte më mirë të adresohej te njohjet nga pesë shtetet e BE-së që nuk e kanë njohur Kosovën.

Mirëpo, Thaçi nuk ka dashur të komentojë këtë deklarim të Haradinajt, por vetëm ka thënë se “edhe kryeministri e do dhe e respekton Luginën”.

Kështu Thaçi u shpreh pas takimit me përfaqësues të Shoqatës së Gazetarëve dhe përfaqësuesit e shoqërisë civile të Luginës së Preshevës.

“Edhe kryeministri (Haradinaj), kam biseduar, ju donë dhe ju respekton, kështu që nuk është ndonjë shqetësim në këtë drejtim, Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc. Por, ajo që dëshiroj të them, është se ideja për korrigjimin  kufirit definitivisht e shmang skenarin e ndarjes së Kosovës, idenë e Beogradit e të Rusisë, e mbi të gjitha atë të gjitha atë të themelimit të asociacionit të komunave me shumicë serbe  me elemente ekzekutive, diçka e tillë që pretendohet të ndodhë, por natyrisht edhe shkëmbimi”, tha ai.

Madje, Thaçi është i mendimit se bashkimi me Luginën ka ndikim pozitiv në rrugën e Kosovës drejt BE-së.

“Ndihem mirë që rreth 98 përqind e qyqarëve në Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc e mbështesin këtë ide në kuadër të korrigjimit të kufijve apo demarkimit të kufirit me Serbinë në procesin e dialogut Kosovë-Serbi. Mundësisht kjo një marrëveshje e arritshme në një proces paqësor, e në të njëjtën kohë ligjërisht obligative në rrafshin ndërkombëtar që do të përmbyllej dhe që do të kishte kuptim vetëm me njohjen reciproke Kosovë-Serbi. Pastaj, kjo do t’I hapte mundësi Kosovës edhe për njohe nga pesë vendet e Bashkimit Evropian gjithashtu edhe heqjen  vetos ruse nga këshilli I Sigurimit, e një njohje globale”, ka thënë Thaçi.

Ndërsa, Sevdail Hyseni BKSH “Perspektiva” nga Lugina e Preshevë, ka thënë se Thaçin nga afër e kanë njoftuar për diskriminimin sistematik nga Beogradi.

“Ideja për korrigjimin e kufijve është një nga idetë më të qëlluara dhe më të mira në kohën kur është lansuar. Ne çka po kemi  mundësi përmes atyre pak mjeteve të informimit që kemi, po mundohemi ta sensibilizojmë dhe afirmojmë një ide të tillë, e cila tek ne dhe tek masa në përgjithësi është hasur ndoshta pak me një dozë të frikës , por është pranuar si e tillë. Kufijtë e tillë duhet gjithësi të korrigjohen që mos të kemi telashe edhe në të ardhmen”, theksoi Hyseni.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë