Loading…

Thaçi shpreh ngushëllime për vdekjen e aktivistes Ahmeti

  • 20/11/2016 | 13:47

Thaçi shpreh ngushëllime për vdekjen e aktivistes Ahmeti

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka ngushëlluar sot për vdekjen e aktivistes shumë vjeçare, Sevdije Ahmeti.

“Ndarja nga jeta e aktivistes shumëvjeçare për të drejtat e njeriut, Sevdije Ahmeti, ishte lajm shumë pikëllues”, ka shkruar Thaçi në rjetin social Facebook, shkruan gazetametro.net.

Ai gjithashtu ka thënë për aktivistën Ahmeti se ajo kishte folur edhe kur shumë kishin zgjedhur heshtjen dhe me punën e saj ka dokumentuar abuzimet e drejtave të njeriut në Kosovë.

“Ishte ndër të parat që kishte ngritur zërin për të drejtat e grave dhe fëmijëve në Kosovë, në kohën kur shumëkush kishte zgjedhur heshtjen. Me angazhimin e saj, kishte arritur të dokumentonte edhe shumë abuzime me të drejtat e njeriut në Kosovë.”, ka shtuar tutje ai.

Ajo ishte inspirim për shumë gra të tjera që të ngrehnin zërin kundër padrejtësive. Do të na mungojë kontributi i saj!”, ka përfunduar presidenti Thaçi./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë