Loading…

Thaçi nuk ndyrshon mendje: Presheva, Medvegja e Bujanoci do t’i bashkohen Kosovës

  • 30/08/2018 | 18:14

Thaçi nuk ndyrshon mendje: Presheva, Medvegja e Bujanoci do t’i bashkohen Kosovës

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, është shprehur optimist për realizimin e një marrëveshje në mes të Serbisë dhe Kosovës, ku kësaj të fundit do t’i bashkoheshin tre komunat me shumicë shqiptare, Presheva Medvegja dhe Bujanoci.


“Pajtohemi që dialogu duhet të vazhdojë, duhet të marrim pjesë në takimin e 7 shtatorit, gjithmonë duke punuar për një marrëveshje sa me gjithëpërfshirëse”.

“Një marrëveshje që është ligjërisht e obligueshme dhe që i garanton njohjen nga Serbia, që përjashton çdo mundësi të ndarjes apo shkëmbimin të territoreve, por me mundësi që Lugina e Preshevës, Medvegjës dhe Bujanoci në kuadër të demarkimit të kufirit t’i bashkohet Kosovës”.

Presidenti i vendit ka vlerësuar se aktualisht Kosova ka një mundësi që nuk do të duhej ta humbasë në raport me Serbinë./gazetametro.net

Thaçi: Nuk bëj asgjë pa Amerikën, Trepça e Ujmani janë të Kosovës

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë