Loading…

Thaçi kujton betejën e Rezallës

  • 26/11/2016 | 12:48

Thaçi kujton betejën e Rezallës

Kreu i shtetit Hashim Thaçi, ka kujtuar betejën e Rezallës. Ai 26 nëntorin e konsideron  datë të rëndësishme pasi që me 26 nëntor 1997 është zhvilluar  beteja e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ndaj forcave serbe.

“Më 26 nëntor 1997, në Rezallë të Re u zhvillua një betejë e rëndësishme e njësiteve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës me forcat serbe, të cilat një ditë më parë kishin sulmuar komandantin e njohur Abedin Rexha në Vojnik”, thënë Thaçi.

“Duke u tërhequr me humbje dhe turp, forcat serbe vranë mësuesin Halit Geci. Varrimi i mësuesit Geci u bë më 28 nëntor, me praninë e një mase të jashtëzakonshme”.

Ai tregoi se pas varrimit të mësuesit Geci më 28 nëntorë, përfaqësuesit e UÇK-së dolën publikisht dhe u mirëpritën, dhe në ata kohë Kosova po hynte në një fazë të zhvillimeve ushtrake dhe politike intensive./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë