Loading…

Thaçi kërkon nga BE të jetë e qartë me Kosovën

  • 09/11/2016 | 14:42

Thaçi kërkon nga BE të jetë e qartë me Kosovën

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka komentuar raportin e sivjetmë të Komisionit Evropian për Kosovën.

Përmes rrjetit social Facebook, ka thënë se Bashkimi Evropian në mungesë të unitetit përbrenda ka dështuar dhe po vazhdon të dështoj në trajtimin e Kosovës në mënyrë të barabartë me shtetet e tjera që aspirojnë anëtarësimin në BE.

Si pasojë e kësaj qasje të BE-së, Thaçi ka thënë se Kosova vazhdon të mbetet vendi i vetëm i izoluar në Ballkanin Perëndimor dhe perspektiva e anëtarësimit në BE mbetet tepër e paqartë.

Ai më tej ka shtuar duke thënë se, fokusi i raportit edhe këtë radhë është tek ngecjet dhe kritikat e ndryshme. Por, derisa në njërën anë këto ngecje mund të jenë reflektim i gjendjes në vendin tonë, në anën tjetër ai ka thënë se ato qëllimshëm theksohen tejmase për të justifikuar paaftësinë dhe jounitetin e BE-së për t’ia ofruar Kosovës perspektivën e sigurt të anëtarësimit./gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë