Loading…

Tha se është e sëmurë me kancer, profilja e rreme mashtroi deputetë e figura tjera publike në Kosovë

  • 29/11/2021 | 16:56

Tha se është e sëmurë me kancer, profilja e rreme mashtroi deputetë e figura tjera publike në Kosovë

Çdo ditë e më shumë, Kosova po përballet me fenomenin e profileve të rreme, shumë prej të cilëve madje kanë edhe agjenda të dyshimta partiake. Por, për një rast specifik një lexues i ka rrëfyer Periskopit se si e ka shtruar mashtrimin në nivele të pabesueshme.


Se shumë e shumë prej nesh jemi naivë në ndërveprimet tona në rrjetet sociale, kjo nuk do shumë mend.

Por megjithatë, në epokën kur sjellja inautentike online është e dënueshme rëndë, Kosova vazhdon të jetë si një parajsë “profilesh të rreme”.

Në këtë mes, emri i Anita S. Bajramit është një shembull i pabesueshëm i këtij veprimi mashtrues.

Ajo mban një emër dhe një mbiemër shqiptar, e për më tepër ka vënë edhe një shkronjë që të duket se është emri i babait, por në fakt është profil i rremë.

Të gjitha fotografitë e ndara prej saj i takojnë aktores suedeze me prejardhje nga Irani me emrin Maryam Yakaria.

Sidoqoftë, edhe pse profil i rremë, ajo ka arritur që të bëj shoqëri me shumë e shumë figura të ndryshme publike në Kosovë, përfshirë deputetë, analistë e të tjera. Këta të fundit duket se janë miqësuar me të pa qenë fare të vetëdijshëm për faktin se ajo është profil i rremë.

Por, së fundi ky profil i rremë me fotografi të Maryam Zakarias ka nisur të postojë edhe gjëra shqetësuese

“Pas një periudhe të gjatë në spital, rezultova me kancer. Falë ndihmës së mjekëve u operova dhe pata sukses herën e parë. Uroj dhe shpresoj të kalojë edhe këtë sfidë në jetë. Ju dua pafund të gjithë ata që më mbështetën në këtë kohë,” – shkroi ajo më 25 maj, duke marrë edhe vëmendje të madhe nga shumë qytetarë.

 

 

Po ashtu, ajo mashtronte qytetarë edhe për nënën e saj, e cila në fakt ishte nëna e aktores suedeze Zakaria, duke shprehur dhimbjen për gjoja vdekjen e saj.

Nuk dihet nëse profili Anita S. Bajrami ka mashtruar privatisht ndonjë qytetar ose nëse ka pasur qëllime të tjera përfitimi me postimet në fjalë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë