Loading…

Tërmeti në Turqi e Siri: Numri i të vdekurve shkon në 2300

  • 06/02/2023 | 15:56

Tërmeti në Turqi e Siri: Numri i të vdekurve shkon në 2300

Tërmeti i fuqishëm që goditi Turqinë dhe Sirinë shkaktoi vdekje të shumta, por edhe dëme të mëdha materiale, shkruan Gazeta Metro.


Tashmë, siç njofton BBC, të paktën 2,300 njerëz tani janë konfirmuar të vdekur.

Numri i të vdekurve në Turqi nga tërmeti i mëngjesit të sotëm është rritur sërish në 1,498, sipas agjencisë së menaxhimit të fatkeqësive të vendit.

Numri i kombinuar i të vdekurve nga tërmeti fillestar në Turqi dhe Siri tani është në më shumë se 2,300 pasi 810 persona u konfirmuan të vdekur në Siri, raporton agjencia e lajmeve AFP.

Ndërsa CCN, njoftoi se Turqia mbyll shkollat në mbarë vendin për një javë

Të gjitha shkollat në mbarë vendin në Turqi do të mbyllen për një javë për shkak të tërmeteve të fundit, njoftoi të hënën ministri turk i arsimit Mahmut Özer.

Tërmeti i fuqishëm që goditi këto dy vende ishte me magnitudë 7.8. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë