Loading…

Tempulli që prezanton madhështinë indiane (FOTO)

  • 26/11/2016 | 14:39

Tempulli që prezanton madhështinë indiane (FOTO)

Tempulli Akshardham (Swaminarayan Akshardham), në New Delhi, prezanton për mrekulli 10.000 vjet të kulturës së Indisë – respektivisht luksin, bukurinë, urtësinë dhe lumturinë indiane.

Ky tempull prezanton thelbin e arkitekturës së lashtë indiane dhe traditën e këtij kombi të madh – duke e kombinuar në mënyrë të përkryer me modernen.

Swaminarayan Akshardham222

Akshardham po ashtu mundëson udhëtimin nëpër historinë e artit indian.

Ky kompleks i mahnitshëm është hapur në vitin 2005, ndërsa është ndërtuar për vetëm pesë vjet – dhe atë falë angazhimit të 7.000 artistëve dhe 3.000 vullnetarëve.

Ky tempull është shënuar në librin e rekordeve botërore Guinnes, si tempulli më i madh gjithëpërfshirës hindu në botë.

Akshardham222Swaminarayan Akshardham777Swaminarayan Akshardham555Swaminarayan Akshardham666Akshardham666Akshardham444Akshardham555Swaminarayan Akshardham444Akshardham333Swaminarayan Akshardham111Akshardham111

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë