Loading…

Telefonat e muhabeti, prioritet i deputetëve

  • 18/02/2017 | 19:24

Telefonat e muhabeti, prioritet i deputetëve

Kaosi dhe gazi u larguan por përqendrimi i deputetëve në punën e legjislativit duket të jetë larg.


Pavarësisht temës së debatit, telefonat e muhabeti janë primare në legjislaturën e 5-të të Kuvendit.

Mungesa e kuorumit është e patejkalueshme. Shpesh mungojnë edhe vet deputetët që i iniciojnë interpelancat.

Organizatat që merren me monitorimin e punës së Kuvendit thonë se kjo legjislaturë nisi mbrapsht, po vazhdon ashtu dhe ka gjasë të përmbyllet si e tillë.

Madje, sipas tyre, deputetët jo vetëm që po shpërfaqin papërgjegjësinë e tyre, por po e shfrytëzojnë Kuvendin për sulme individuale e akuza personale.

Por jo vetëm deputetët e neglizhojnë punën e tyre. Shpeshherë pyetjet parlamentare nuk marrin përgjigje nga ministrat. Prania fizike e kabinetit qeveritar në sallën e Kuvendit të Kosovës është e vogël.

Puna e Kuvendit është vlerësuar e dobët gjatë vitit të kaluar, por edhe komplet në këtë legjislaturë, për faktin e dështimit që të kalojnë ligje e procese të rëndësishme për vendin.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë