Loading…

Teknologjia ndihmon të verbërit për të lexuar

  • 10/05/2017 | 13:08

Teknologjia ndihmon të verbërit për të lexuar

Një pajisje e ngjitur mbi syze mundëson që personat e verbër të lexojnë si gjithë njerëzit e tjerë dhe të kryejnë të njëjtat veprimtari pa asnjë pengesë.


Pajisja e quajtur ‘OrCam’ përbëhet nga një aparature teknologjike optike me karakter njohës qe lejon personat te lexojnë.

Kamera është në gjendje të lexojë dhe pastaj nëpërmjet kufjeve të transmetojë atë në veshin e njeriut, gjithashtu kjo aparaturë mund të njohë fytyrat specifike dhe produktet komerciale.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë