Loading…

Të krishterët ortodoks sot festojnë Krishtlindjet

  • 07/01/2017 | 11:34

Të krishterët ortodoks sot festojnë Krishtlindjet

Besimtarët ortodoks në mbarë botën, sot festojnë lindjen e Krishtit – Krishtlindjet ortodokse.


Në të gjithë tempujt kishtarë të Kishës Ortodokse në botë, sot mbahen liturgji për Krishtlindjet.

Ndërkohë që në Kosovë nuk ka numër të saktë të deklaruar të banorëve me besim ortodoks, që kryesisht janë të minoritetit serb, përderisa në Shqipëri janë të regjistruar mbi 0.6 %. Në historinë e shqiptarëve, shumë nga arbëreshët e ditëve të sotme njihen si besimtarë të konfesionit ortodoks.

Përndryshe, me rastin e Krishtlindjeve ortodokse, në Kosovë është festë zyrtare, dhe ditë pushimi është dita e hënë, datë 9 janar.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë