Loading…

Të angazhohemi për integrimin e personave me aftësi të kufizuara

  • 03/12/2016 | 15:20

Të angazhohemi për integrimin e personave me aftësi të kufizuara
Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi  në Ditën Ndërkombëtare për Personat me Aftësi të Kufizuara ka bërë thirrje për angazhim për integrimin dhe pranimin e tyre të barabartë në shoqëri.

Abrashi me anë të një postimi në facebook ka thënë se 3 dhjetori  shënon datën simbolike të angazhohimit tonë të përhershëm për vetëdijesim të shoqërisë rreth nevojave dhe përkrahjes për Personat me Aftësi të Kufizuara.

“Kombet e Bashkuara e kanë përcaktuar këtë datë për vetëdijesim dhe apel ndaj shoqërisë për përkrahje të komunitetit të Personave me Aftësi Kufizuara, përfshirje shoqërore të tyre, integrim institucional dhe mbi të gjitha mos stigmatizim të tyre”.

“Si shoqëri dhe si institucione, duhet të angazhohemi për integrimin e tyre shoqëror dhe pranimin e tyre si të barabartë mes të barabartëve, sepse kjo hap rrugën për integrimin e tyre të plotë në të gjitha fushat e jetës dhe lufton diskriminimin”, ka shkruar Abrashi.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë