Loading…

Talebanët pretendojnë se e kanë marrë provincën Panjshir, forcat opozitare: Lufta do të vazhdojë

  • 06/09/2021 | 10:39

Talebanët pretendojnë se e kanë marrë provincën Panjshir, forcat opozitare: Lufta do të vazhdojë

Talibanët kanë marrë kontrollin e plotë të provincës Panjshir, zona e fundit në Afganistan e mbajtur nga forcat e rezistencës, thotë zëdhënësi i grupit, Zabihullah Mujahid, por forcat opozitare njoftojnë se lufta do të vazhdojë, raporton AL Jazzera.


Fotografitë që qarkulluan në mediat sociale treguan anëtarët talebanë që qëndronin para portës së kompleksit të guvernatorit të provincës Panjshir.

Fronti i Rezistencës Kombëtare (NRF), forcat anti-talebane në Luginën Panjshir, u zotuan të vazhdojnë luftimet. NRF tha se ishte e pranishme në “pozicione strategjike” përtej luginës, duke shtuar se “lufta kundër talebanëve dhe partnerëve të tyre do të vazhdojë”.

NRF pranoi se kishte pësuar humbje të konsiderueshme në fushën e betejës dhe bëri thirrje për një armëpushim, ndërsa Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken udhëtoi në Katar për të parë pasojat kaotike të tërheqjes së SHBA nga Afganistani.

NRF propozoi në një deklaratë “që talebanët të ndalojnë operacionet e tyre ushtarake në Panjshir … dhe të tërheqin forcat e tyre”.

“Në këmbim, ne do t’i drejtojmë forcat tona që të përmbahen nga veprimet ushtarake”, thuhej në deklaratë, sipas një raporti të agjencisë së lajmeve AFP.

NRF përfshin luftëtarë lokalë besnikë ndaj Ahmed Massoud, djali i komandantit të famshëm anti-sovjetik dhe anti-taleban Ahmad Shah Massoud, si dhe anëtarë të ushtrisë afgane që u tërhoqën në Luginën Panjshir, rreth 125 km (78 milje) në veri të kryeqyteti Kabul.

NRF ka premtuar të luftojë talebanët, por gjithashtu tha se ishte e gatshme të negocionte me grupin. Por kontakti fillestar nuk çoi në një përparim.

Lugina Panjshir është e famshme pasi është vendi i rezistencës ndaj forcave sovjetike në vitet 1980 dhe talebanëve në fund të viteve ’90.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë