Loading…

Talebanët ia marrin jetën polices shtatzënë para familjes

  • 05/09/2021 | 19:53

Talebanët ia marrin jetën polices shtatzënë para familjes

Talebanët në Afganistan vranë një polic në një qytet krahinor, thanë të afërmit e tyre për BBC.


Një grua, e quajtur Banu Negar në mediat lokale, u vra në shtëpinë e familjes para të afërmve në Firozkoh, kryeqyteti i provincës qendrore të Gore.

Vrasja erdhi në mes të raporteve në rritje për shtypjen në rritje të talebanëve kundër grave në Afganistan.

Zyrtarët lokalë talebanë kanë premtuar se do të kryejnë një hetim, thotë familja.

Nuk ka detaje të mjaftueshme për vrasjen, sepse shumë në Firozkoh kanë frikë nga hakmarrja nëse flasin.

Të afërmit paraqitën fotografi që tregonin gjak të spërkatur në mur në cep të dhomës dhe në trup, me një fytyrë të shpërfytyruar.

Familja thotë se Negar, e cila punonte në burgun lokal, ishte tetë muaj shtatzënë.

Tre burra të armatosur mbërritën në shtëpi të shtunën dhe e kontrolluan atë para se të lidhnin anëtarët e familjes dhe ta vrisnin para tyre. Dëshmitari tha se sulmuesit flisnin arabisht.

Që nga marrja e pushtetit në Afganistan më 13 gusht, talebanët kanë kërkuar të paraqiten si më tolerantë se më parë, por brutaliteti dhe represioni vazhdojnë të raportohen në disa pjesë të vendit.

Grupet e të drejtave të njeriut kanë dokumentuar vrasje për hakmarrje, ndalim dhe persekutim të pakicave fetare.

Talebanët kanë njoftuar zyrtarisht se nuk do të ketë hakmarrje ndaj atyre që kanë punuar për qeverinë e mëparshme.

Edukimi i grave ishte i ndaluar në periudhën e mëparshme të sundimit të talebanëve në vitet 1990, por ata tani kanë nxjerrë udhëzime për mësimdhënien në universitete.

Gratë do të lejohen të marrin pjesë, por klasat do të ndahen sipas gjinisë dhe studentet femra duhet të mbulohen me një hixhab dhe një mbulesë fytyre, raporton AFP.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë