Loading…

Takimi Xi-Putin, SHBA: Rusinë e shohim si partnerin më të vogël të Kinës

  • 20/03/2023 | 23:13

Takimi Xi-Putin, SHBA: Rusinë e shohim si partnerin më të vogël të Kinës

Shtëpia e Bardhë ka reaguar pas takimit të presidentit kinez me Vladimir Putinin në Moskë. Sipas SHBA, ka shumë pak prova që mund të sugjerojnë se bisedimet kanë sjellë zhvillime pozitive për Ukrainën.


John Kirby, koordinatori i komunikimit i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, u tha gazetarëve se SHBA mbetet e shqetësuar se Xi do të përsëriste thirrjet për një armëpushim në Ukrainë nga i cili do të përfitonte vetëm Rusia.

Po ashtu, ai theksoi se nuk ka ende prova se Pekini ka ecur përpara me pajisjen e Moskës me armë, por ai shtoi se si opsion nuk është hequr nga tavolina.

“Do të shohim se çfarë do të dalë nga ky takim. Dua të them, ne nuk e dimë nëse do të ketë një lloj marrëveshjeje…”

Kirby u shpreh për CNN se SHBA e sheh Rusinë si “partnerin më të vogël” të Kinës.

Kirby shtoi po ashtu se mundësia që të zhvillohet një bisedë telefonike mes Xi dhe Presidentit Biden mbetet, por shtoi se do të ndodhë vetëm në një kohë më të përshtatshme.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë