Loading…

Tahiri i përgjigjet Nikoliqit

  • 19/11/2016 | 13:41

Tahiri i përgjigjet Nikoliqit

Presidenti i Serbisë ,Tomislav Nikoliq ka thënë mbërëmë për mediat serbe se ai ka vendosur ta ndërpresë dialogun Kosovë-Serbi nëse Kosova antarsohet në Organizatën e Kombeve të Bashkuara për Edukim

Këtij paralajmërimi të Nikoliqit i është përgjigjur ministrja për Dialog, Edita Tahiri. Ajo ka thënë në një prononcim për Indeksonline se nëse në gjë e tillë do të ndodhte, atëherë do të ndalej edhe rruga e Serbisë për në Bashkimin Evropian.

“Nëse Serbia mendon t’i ndal bisedimet në Bruksel pas anëtarësimit të Kosovës në UNESCO, atëherë do t’ia ndal vetes rrugën për BE. Kjo për Nikoliqin nuk është problem, sepse ai krejt çka sheh është Rusia, sepse ka një shikim të mbrapsht në politikat e jashtme”, ka thënë Tahiri.

Sipas saj, mbase zyrtarët tjerë të Serbisë do të duhej të shihnin me rezerve këto qëndrime të Nikoliqit.

“Ata do të duhej t’i shihnin me rezerva, dhe kështu do të qartësojnë se a e dëshirojnë vërtet integrimin evropian, për të cilin një kusht themelor është dialogu i Brukselit për fqinjësi të mirë”, ka përfunduar Tahiri.

Kujtojmë se Nikoliq tha se do të propozojë që të ndalet dialogu nëse Kosova hyn në UNESCO, pasi sipas tij, është e pakuptimë që kjo gjë të ndodh pa u diskutuar fare në Bruksel.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë