Loading…

Tadic fyen Vucic’in për Kosovën: Rrenacak patologjik ose amator

  • 22/07/2018 | 23:25

Tadic fyen Vucic’in për Kosovën: Rrenacak patologjik ose amator

Liderë të partive në pushtet dhe ata të atyre në opzitë, kanë nisur të akuzojnë njëri tjetrin për atë se kush është fajtor për forcimin e subjektivitetit ndërkombëtar të shtetit të Kosovës.


Pasi presidenti Aleksandar Vucic, akuzoi ish presidentin Boris Tadic dhe ish ministrin e jashtëm, Vuk Jeremic, se janë fajtor për politikat e gabuara, ka ardhur edhe reagimi i këtyre të fundit.

Gabimi më i rëndë drejtuesve të dikurshëm shtetëror sipas Vucic, ishte vendimi i Serbisë për t’iu drejtuar Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë me pyetje  rreth ligjshmërisë së shpalljes së pavarsisë së Kosovës.

Vucic tha se kjo bëri që vetë serbët të vulosin pavarsinë e Kosovës.

Por, në një intervistë të dhënë të dielën, ish presidenti Boris Tadic akuzoi Vucicin për politikë të gabuar lidhur me Kosovën, transmeton GazetaMetro.net

Gabimi i madh i Vucic sipas Tadic ishte se pranoi të hiqeshin institucionet e Serbisë të cilat vepronin brenda territorit të Kosovës.

“Sot në pozitën e presidentit të shtetit kemi ose një gënjeshtar paologjik ose një njeri krejtësisht amator, i cili konsideron se nga formulimi i pyetjeve qëndrimi i fuqive të mëdha ndaj Kosovës. Nuk dihet çfarë është më e rëndë nga këto të dyja, por një opsion të tretë nuk ka”, deklaroi Tadic.

Tadic vlerësoi se Vucic është i interesuar të ketë raporte të mira me ndërkombëtarët. Ndërsa për vete tha se në kohën kur ishte president, kishte refuzuar kërkesën e kancelares Angela Merkel, për të hequr insitutucionet serbe në Kosovë.

Kurse Vuk Jeremic vazhdon me qëndrimet e tij të njohura se nuk duhet pranuar asgjë përtej asaj çka shkruan në kushtetutën serbe për Kosovën. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë