Loading…

Sytë mund të zbulojnë se si është gjendja juaj shëndetësore

  • 19/02/2022 | 13:26

Sytë mund të zbulojnë se si është gjendja juaj shëndetësore

Sytë mund të zbulojnë shumë për atë që po ndodh me shëndetin.


Ekspertët thonë se nëse diçka ndryshon me shëndetin e syve tuaj, duhet të keni parasysh dhe të shihni nëse ajo largohet, sepse sytë mund të zbulojnë problemet shëndetësore nga brenda trupit.

Simptomat e zgjatura në sy, qofshin këto ndryshime në shikim, dhimbje, irritim dhe më shumë, mund të jenë një shenjë paralajmëruese e diçkaje serioze.

Nëse filloni të vini re shenja të zeza ose gri në shikim, duhet të shkoni menjëherë të bëni një kontroll.

Kjo mund të jetë një simptomë e retinopatisë diabetike, e cila mund të ndodhë kur nivelet e larta të sheqerit në gjak, për një periudhë të gjatë kohore, dëmtojnë enët e gjakut në pjesën e pasme të syrit, shkruan The Sun, transmeton Klankosova.tv.

Pamja e paqartë, ose pika e humbjes së shikimit, është një nga simptomat kryesore të glaukomës së avancuar, një gjendje e zakonshme e syrit ku nervi optik, i cili lidh syrin me trurin, dëmtohet.

Zakonisht nuk shfaq simptoma në fillim, por kur përkeqësohet, mund të vijë deri te dëmtimi i madh i shikimit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë