Loading…

Sylë Tahirsylaj paralajmëron rënie të borës në Kosovë

  • 25/09/2018 | 10:38

Sylë Tahirsylaj paralajmëron rënie të borës në Kosovë

Eksperti dhe profesori i Meteorologjisë, Sylë Tahirsylaj, ka folur për motin që do të mbretërojë në Kosovë këto ditë.

Tahirsylaj parashikon ulje të temperaturave gjatë ditëve në vazhdim.

“Për shkak te erërave të forta të cilat janë krijuar edhe në vendin tonë, gjatë ditëve në vazhdim temperaturat minimale do të arrijnë deri në 1 gradë celsius në ultësira ndërsa në vendet kodrinore deri në minus 1 gradë celsius”, tha Sylë Tahirsylaj.

Ndërsa, për temperaturat maksimale, eksperti tha se ato do të shkojnë nga 11 deri në 15 gradë.

Sipas parashikimit të Tahirsylajt, temperaturat do të ngriten përsëri nga dita e premte.

“Nga fundi i javës do të kemi ngritje të temperaturave minimale dhe maksimale”, shtoi ai, për kallxo.com

Po ashtu, Tahirsylaj theksoi se si rezultat i ndryshimit të temperaturave dhe shtypjes atmosferike krijohen erërat varësisht nga ky intensitet.

“Gjatë javës do të ketë edhe brymë dhe në lartësi 1.700-2.000 metra edhe reshje bore por do te jetë e paqëndrueshme”, theksoi eksperti i Meteorologjisë.

“Mirëpo do të tejkalohet edhe kjo situatë”, ka thënë ai.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë