Loading…

Sulmohet baze ruse në Krime, inteligjenca britanike jep detaje

  • 27/03/2023 | 12:55

Sulmohet baze ruse në Krime, inteligjenca britanike jep detaje

Inteligjenca britanike bën me dije se një sulm është ndërmarrë ndaj bazës detare ruse në Krimenë e pushtuar nga Moska.


Një numër anijesh sipërfaqësore pa ekuipazh u përpoqën të godasin bazën ruse të Sevastopolit, raporton ministria britanike e mbrojtjes.

“Një anije u ndalua nga pala mbrojtëse, ndërsa dy u shkatërruan në port”, thuhet në njoftim.

Në përditësimin e përditshëm të inteligjencës, Ministria e Mbrojtjes deklaroi: “Zyrtarët rusë thanë se asnjë anije ruse nuk ishte dëmtuar. Një sulm i mëparshëm me anije pa ekuipazh ndodhi në Sevastopol më 29 tetor 2022, ku dëmtoi minahedhësin Ivan Golubets dhe fregatën Admiral Makarov.

Edhe pse sulmet e reja ka të ngjarë të dështojnë të dëmtojnë asnjë aset ushtarak, kërcënimi i USV ka të ngjarë të vazhdojë të kufizojë operacionet e flotës ruse të Detit të Zi.”

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë