Loading…

Sulm vetëvrasës në stadium, raportohet për 19 persona të vdekur

  • 30/07/2022 | 10:46

Sulm vetëvrasës në stadium, raportohet për 19 persona të vdekur

Të paktën 19 persona mendohet se kanë vdekur në një sulm vetëvrasës të raportuar në një ndeshje kriket në Kabul.


Shpërthimi ndodhi në Stadiumin Ndërkombëtar të Kriketit të Kabulit të premten pasdite, rreth orës 16:30.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, në Twitter e dënoi shpërthimin terrorist, “i cili mori jetën e të paktën 19 civilëve dhe shkaktoi viktima të tjera”.

Ai shtoi: ‘Sulmet kundër civilëve dhe objekteve civile janë rreptësisht të ndaluara sipas ligjit ndërkombëtar humanitar.’

Vlerësimet se sa të vrarë nuk janë verifikuar ende.

Zëdhënësi i talebanëve Khalid Zadran i tha Reuters më herët gjatë ditës: “Ndeshja u ndal për një kohë.

“Pas pastrimit të zonës ndeshja rifilloi”.

Shefi ekzekutiv i Bordit të Kriketit në Afganistan, Nassib Khan, këmbënguli se të gjithë lojtarët dhe zyrtarët e ndeshjes ishin të sigurt, me katër të plagosur në turmë.

Videoja e spektatorëve tregoi përçarje të konsiderueshme në të gjithë stadiumin pas bombës.

Spitalet lokale morën ‘shumë’ viktima pas shpërthimit, sipas një të dërguari nga Misioni i Asistencës së Kombeve të Bashkuara në Afganistan.

Përfaqësuesi special Dr. Ramiz Alakbarov tha: “Shpërthimi i sotëm është një tjetër kujtesë rrëqethëse e dhunës së tmerrshme dhe të papritur ndaj të cilës popullata në Afganistan vazhdon të jetë e ekspozuar.

Sporti u sjell njerëzve shpresë, frymëzon fëmijët dhe brezat, luan një rol vendimtar në thyerjen e barrierave dhe bashkimin e komuniteteve dhe shërben si një burim i rëndësishëm krenarie.

Përsëris se drejtimi i sulmeve kundër popullatës, përfshirë objektet sportive, është rreptësisht i ndaluar.”

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë