Loading…

Spreji i ri për hundë Anti-COVID, të mbron për 48 orë

  • 21/11/2020 | 22:15

Spreji i ri për hundë Anti-COVID, të mbron për 48 orë

Spreji i hundës Anti-COVID-19 që mbron nga infeksioni i koronavirusit deri në 48 orë është ‘gati për përdorim te njerëzit’ dhe mund të prodhohet në masë në javë, pretendojnë shkencëtarët/ Transmeton Gazeta Metro


Një sprej për hundë që pretendon të sigurojë mbrojtje ndaj infeksionit Covid-19 për deri në 48 orë mund të jetë së shpejti i disponueshëm në Britanin e Madhe. Kimikatet tashmë të aprovuara për përdorim njerëzor janë kombinuar për të bërë spërkatjen, dhe studimet laboratorike tregojnë se ajo pengon aftësinë e koronavirusit për t’u lidhur me qelizat njerëzore.

Ky sprej është bërë nga dy përbërës kryesorë, të quajtur carrageenan dhe gellan, të cilët përdoren të dy në shkencën e ushqimit si agjentë trashësie.
Për shkak se përbërësit janë miratuar tashmë për përdorim njerëzor, zhvilluesit thonë se produkti është i gatshëm për t’u përdorur sa më shpejt që të marrë dritën nga autoritetet.

Autori kryesor në letër, Dr Richard Moakes, tha: ‘Ky sprej është bërë nga produkte të gatshme që janë duke u përdorur tashmë në produktet ushqimore dhe ilaçet dhe ne me qëllim i kemi ndërtuar këto kushte në procesin e dizajnit tonë’.

‘Kjo do të thotë që, me partnerët e duhur, ne mund të fillojmë prodhimin masiv brenda disa javësh.’
Duke shtuar se komponenti gellan lejon që spreji të administrohet si një mjegull e imët dhe ajo vesh tërë pjesën e brendshme të hundës. Transmeton gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë