Loading…

SpaceX synon të rris shpejtësin e internetit

  • 17/11/2016 | 17:17

SpaceX synon të rris shpejtësin e internetit

Space X kompani private e hapsirës ajrore është duke planfikuar që të rrethojnë planetin me satelit që ofrojnë shpejtësi më të madhe të internetit. 

Dokumentet e dorezuara në Komisionin Federal të Komunikimit të Shteteve të Bashkuara kanë propozuar një konstelacionë prej 4.425 satelitëve të cilët do të sigurojnë mbulim global të internetit.

“Ky system është I dizenjuar të sigurojë një gamë të gjerë të komunikimit dhe shërbimeve të reklamave, institucioneve, qeverisë dhe përdoruesve profesional” thuhet në dokumentet  e dorëzuara të kompanisë SpaceX.

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë