Loading…

Sot shënohet Dita e Miqësisë

  • 31/07/2021 | 12:06

Sot shënohet Dita e Miqësisë

Miqësia luan një rol të rëndësishëm në jetën e gjithsecilit, pasi lidhja e ngusht me një person të dytë sjell  lumturi.


Dita e Miqësisë festohet çdo vit si një rast i veçantë që feston lidhjen e ngushtë të  miqësisë dhe bashkimi mes njerëzve.

Këtë vit, do të festohet më 1 gusht në Indi. Gjithashtu festohet më 30 korrik në disa pjesë të tjera të botës, shkruan TheIndianExpress, transmeton Klankosova.tv.

Dita e Miqësisë u festua për herë të parë në Paraguaj më 1958 si Dita Ndërkombëtare e Miqësisë, ishte ideja e Joyce Hallit të shënonte një ditë në të cilën njerëzit do të festonin miqësitë e tyre.

Miqësia është një nga marrëdhëniet më të lumtura që një person ndan me një person tjetër, dhe e dallon atë nga të gjitha marrëdhëniet e tjera sepse ajo është e pastër e hyjnore dhe tejkalon barrierat e racës, ngjyrës, kastës dhe besimit.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë