Loading…

Sot një javë Kosova voton për fatin e katër viteve të ardhshme

  • 04/06/2017 | 13:00

Sot një javë Kosova voton për fatin e katër viteve të ardhshme

Qytetarët e Kosovës do tu drejtohen sot një javë kutive të votimit për të vendosur për fatin e tyre për katër vitet e ardhshme.


Më 11 qershor mbahen zgjedhjet e parakohshme parlamentare që erdhën si rezultat i rrëzimit të Qeverisë më 10 maj në Kuvendin e Kosovës, shkruan arbresh.info.

Në zgjedhjet e 11 qershorit LDK-AKR dhe PDK-AAK-NISMA garojnë si koalicione ndërkaë Lëvizja Vetëvendosje shkon e vetme.

Për 120 ulëset në Kuvendin e Kosovës, pritet të garojnë 5 koalicione, 19 parti politike dhe 2 iniciativa qytetare.

Për formimin e Qeverisë, Kushtetuta parasheh minimumin prej 61 votave në Kuvend.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë