Loading…

Sllovenët protestojnë kundër kryeministrit, në prag të marrjes së presidencës së BE-së

  • 31/05/2021 | 13:43

Sllovenët protestojnë kundër kryeministrit, në prag të marrjes së presidencës së BE-së

Protestat kundër kryeministrit slloven, Janez Jansa në rrugët e Lubjanës, shërbyen edhe si një kundërvënie ndaj përgatitjeve diplomatike sllovene për marrjen e presidencës së radhës të Bashkimit Europian.


”Mijëra njerëz nga partitë e opozitës dhe sindikatat u mblodhën në kryeqytetin slloven për të demonstruar kundër kryeministrit Janez Jansa”, njoftoi agjencia sllovene e lajmeve STA.

Kundërshtarët thonë se Jansa është përpjeur të mënjanojë mediet e pavarura të vendit, ndërsa ka shkatërruar, po sipas tyre, demokracinë dhe shtetin e së drejtës.

Jansa është në detyrë që nga marsi i vitit 2020.

Qëndrimi i tij në pushtet ka qenë problematik, ndërkohë që përpjekjet e opozitës për ta dëbuar kanë dështuar.

Në këtë kontekst, presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier mbërriti në vend, së bashku me presidentin portugez, Marcelo Rebelo de Sousa për të ndihmuar Slloveninë në përgatitjet për presidencën e radhës të BE-së, që cilën Lubjana e merr më 1 korrik.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë