Loading…

Skandaloze: Eurodeputetja franceze propozon rezolutë për serbët e Kosovës pasi nuk u lejua referendumi

  • 18/02/2022 | 10:00

Skandaloze: Eurodeputetja franceze propozon rezolutë për serbët e Kosovës pasi nuk u lejua referendumi

Eurodeputetja franceze, Dominique Bilde ka dërguar në Parlamentin Europian, një projekt-rezolutë për pozitën e serbëve në Kosovë, shkruan Gazeta Metro.  


Ky veprim i saj, siç thotë ajo vjen pas refuzimit të mbajtjes së referendumit serb në Kosovë.

Madje ajo ka shprehur një qëndrim skandaloz në Twitter duke thënë se fati i serbëve të Kosovës po “përkeqësohet dita-ditës”.

Ajo shtoi se projekt-rezoluta përmban zgjidhje edhe për manastiret serbe që janë nën mbrojtjen e UNESCO-s.

Në draft-rezolutën e dorëzuar nga PE më 27 janar, ajo thekson se e propozon atë dokument duke marrë parasysh marrëveshjen ndërmjet Serbisë dhe Kosovës të 19 prillit 2013 për Asociacionin si dhe Marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit me Kosovën e 27 tetorit 2015.

Sipas saj Rezoluta e Kuvendit të Kosovës e miratuar më 15 janar kundër referendumit është në kundërshtim me mendimin e përfaqësuesit të lartë të BE-së për Politikë të Jashtme, Joseph Borrell.

“Përfaqësuesi i Lartë inkurajohet të kërkojë krijimin e një Unioni të Komunave me shumicë serbe, të parashikuar në marrëveshjen e 19 prillit 2013, dhe të shqyrtojë një hetim për faktet e mësipërme”, tha Bilde, anëtare e partisë së Le Pen.

Më poshtë postimi i plotë i saj. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë