Loading…

S’ka shqiptarë në institucionet kulturore të Maqedonisë

  • 19/03/2017 | 19:12

S’ka shqiptarë në institucionet kulturore të Maqedonisë

Shumë institucione kulturore në Shkup nuk kanë të punësuar shqiptarë kurse në ato pak që bëjnë përjashtim, shqiptarët e punësuar ballafaqohen me problemin e ngritjes në pozitë.


Në Bibliotekën Kombëtare “Kliment Ohridski”, nga 108 të punësuar vetëm një është shqiptar kurse në Muzeun e Maqedonisë nga 99 të punësuar asnjë nuk është shqiptar.

Për përmasat e diskriminimit të shqiptarëve në institucionet kulturore të Maqedonisë më se ilustrativ është fakti se edhe në Muzeun që mban emrin e humanistes shqiptare, “Nënë Tereza”, nuk ka asnjë shqiptar të punësuar!

Historiani Muzafer Bislimi, i cili është zëvendësdrejtor i muzeut Arkeologjik të Maqedonisë, për Alsat M thotë se ekzistojnë pengesa të mëdha institucionale që bllokojnë çështjën e punësimit të shqiptarëve, shkruan portali Tetova.

Nga mbi 20 institucionet kulturore që veprojnë në Shkup vetëm katër janë nën udhëheqjën e shqiptarëve, Qendra Nacionale për Konservim, Muzeu Shkencor Natyror, Galeria Nacionale dhe Teatri Shqiptar. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë