Loading…

S’ka rëndësi nëse jeni profesionist apo fillestar, kjo është një recetë e shijshme pice që mund ta gatuani

  • 09/06/2023 | 13:08

S’ka rëndësi nëse jeni profesionist apo fillestar, kjo është një recetë e shijshme pice që mund ta gatuani

Pica, një pjatë e dashur me origjinë nga Italia, është bërë e preferuar në nivel global, transmeton Gazeta Metro.


Me natyrën e saj të gjithanshme dhe shijet e shijshme, pica e bërë në shtëpi ju lejon të krijoni një përvojë të personalizuar kulinare në komoditetin e kuzhinës tuaj.

Përbërësit:

Brumë pica (i blerë në dyqan ose shtëpi)
Salcë pica me domate
Djathë (të tilla si mocarela ose një përzierje djathërash)
Mbushjet sipas zgjedhjes suaj (p.sh., peperoni vegjetal, kërpudha, speca, qepë, ullinj)
Barishte të freskëta (opsionale, për zbukurim)

Udhëzimet për gatim:

1. Përgatitni brumin e picës duke përdorur udhëzimet e dhëna në recetën origjinale.
2. Ngrohni furrën tuaj në temperaturën e rekomanduar për pjekjen e picës (zakonisht rreth 230°C).
3. Në një sipërfaqe të lyer lehtë me miell, hapni brumin e picës në trashësinë e dëshiruar.
4. Transferoni brumin e mbështjellë në një fletë pjekjeje ose gur pice.
5. Përhapeni një shtresë të hollë salcë pice me bazë domatesh në mënyrë të barabartë mbi brumë, duke lënë një kufi të vogël rreth skajeve, pastaj spërkatni një sasi të madhe djathi mbi salcën.
6. Shtoni mbushjet tuaja të zgjedhura sipër djathit.
7. Vendoseni picën në furrën e nxehur më parë dhe piqni për rreth 12-15 minuta, ose derisa korja të marrë ngjyrë kafe të artë dhe djathi të shkrihet dhe të marrë flluska, siç raportohet nga Splash.
8. E heqim nga furra dhe e leme te ftohet per disa minuta.
9. Sipas dëshirës, zbukurojeni me barishte të freskëta si borziloku ose rigon.
10. Pritini picën në pjesë dhe shërbejeni të nxehtë.
11. Shijoni picën tuaj të shijshme të bërë në shtëpi me kombinimin tuaj të preferuar të mbushjeve dhe shijeve!

Kënaquni me kënaqësinë e krijimit të picës tuaj të bërë vetë, të përshtatur sipas preferencave tuaja të shijes dhe të mbushur me një sërë përbërësish të shijshëm./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë