Loading…

S’ka më mushkonja: Kjo është bima e ballkonit që do t’ju shpëtojë nga makthi i verës

  • 29/06/2022 | 10:19

S’ka më mushkonja: Kjo është bima e ballkonit që do t’ju shpëtojë nga makthi i verës

Ata janë ndoshta insektet më të bezdisshëm të verës. Bëjnë bujë, të lënë me shenja të këqija dhe të bëjnë të rimendosh nëse do të hash ëmbëlsira apo jo.


Thonë se mushkonjat shkojnë te njerëzit “gjak të ëmbël” dhe kjo është absolutisht e vërtetë. Mushkonjat kanë një nuhatje shumë të fortë dhe prenë e zgjedhin në bazë të djersës së saj. Nga djersa mund të dallojnë nëse je “gjak ëmbël” apo jo.

Ju lehtë mund t’i largoni mushkonjat nga shtëpia juaj në mënyrë natyrale pasi mjetet kundër insekteve të gatshme në treg përmbajnë një toksinë të quajtur DEET dhe është shumë e dëmshme për shëndetin e njeriut.

Një mënyrë e tillë është rritja e bimëve kundër insekteve!

Ka disa bimë që i largojnë mushkonjat me erën e tyre të fortë. Disa prej tyre janë balsami, nenexhiku dhe livanda. Vendosni disa vazo me këto bimë në kopshtin apo tarracën tuaj dhe hiqni qafe mushkonjat e bezdisshme.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë