Loading…

Situatë e tensionuar në Ukrainë, thirren ushtarët rezervë që të jenë në gjendje gatishmërie

  • 23/02/2022 | 09:27

Situatë e tensionuar në Ukrainë, thirren ushtarët rezervë që të jenë në gjendje gatishmërie

Presidenti i Ukrainës ka thirrur rezervistët e vendit dhe ka paralajmëruar se Ukraina mund të përballet me një betejë për ekzistencën e saj, pasi më shumë vende iu bashkuan sanksioneve kundër Rusisë, transmeton Gazeta Metro.


Volodymyr Zelenskiy i pari i këtij vendi paralajmëron se Ukraina përballet me një kërcënim ekzistencial pasi Biden thotë se SHBA po sjell sanksione të reja të ashpra kundër Rusisë,

Vendimi për të rikthyer rezervistët në detyrën aktive ishte një shenjë tjetër se Ukraina po përgatitej për një përplasje të mundshme ushtarake me fqinjin e saj. Ai erdhi pasi Rusia filloi të lëvizte trupa në lindje të vendit.

Të martën, Vladimir Putin tha se Rusia do të mbështesë pretendimet territoriale të republikave të vetëshpallura në Luhansk dhe Donetsk, duke rritur në mënyrë dramatike gjasat për një luftë më të madhe në të ardhmen e afërt. Joe Biden e denoncoi masën si një përpjekje për të gdhendur “një pjesë të madhe” të vendit./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë