Loading…

Ulen investimet e huaja, shkak situata politike

  • 23/02/2017 | 15:47

Ulen investimet e huaja, shkak situata politike

Situata politike po pengon interesimin apo ardhjen e investitorëve ndërkombëtar në Kosovë, investime këto që vazhdimisht janë cilësuar si promotor i zhvillimit ekonomik, thonë zyrtarë të qeverisë dhe përfaqësues të subjekteve ekonomike në vend.


Sipas të dhënave zyrtare të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, investimet e huaja direkte në vend deri në muajin nëntor të vitit të kaluar kanë qenë rreth 220 milionë euro, kurse në vitin 2015 këto investime kanë qenë rreth 320 milionë euro.

Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami për Radion Evropa e Lirë, ka thënë se përpjekjet për tërheqjen e investitorëve të huaj nuk kanë munguar, por që sipas saj, situata politike sidomos zhvillimet në Kuvendin e Kosovës, kanë ndikuar në zbehjen e interesimit të investitorëve të huaj për të investuar në Kosovë.

Ambienti për të investuar në Kosovë, ministrja Bajrami, thotë se nuk ka qenë asnjëherë më i favorshëm, duke filluar nga reformat, politikat fiskale, legjislacionin si dhe eliminimi i procedurave burokratike.

“Të themi të drejtën edhe ne këtë ia kemi atribuuar krizës politike që kanë qenë në Kuvend dhe protestave në rrugë, për shkak se nuk ka ndonjë arsye tjetër pse duhet të ketë rënie të investimeve të huaja. Ka pasur shumë kompani që janë interesuar, disa nga to i kemi asistuar dhe kanë realizuar investimet këtu. Mirëpo kemi pasur një rënie”, thotë Bajrami.

Megjithatë, ministrja Bajrami ka treguar se kompanitë e huaja të cilat kanë vizituar Kosovën, janë interesuar për sektorë të ndryshëm për investime, duke filluar nga burimet e energjisë se ripërtritshme, shërbime dhe përpunim të ushqimit, tekstilit, metaleve dhe mineraleve.

Edhe përfaqësues të asociacioneve ekonomike, pohojnë se situata politike mund të jetë një ndër faktorët që ndikojnë në këtë proces.

Drejtori në Odën Ekonomike Amerikane në Kosovë, Arian Zeka thotë se situata politika është faktor i rëndësishëm në vendimin e investitorëve të cilët synojnë që kapitalin e tyre të shtrijnë në vende tjera.

Zeka thekson se të gjitha partitë politike gjatë fushatës zgjedhore, prioritet në programin e tyre kanë pasur zhvillimin ekonomik.

Por, veprimet aktuale të partive politike, por edhe të institucioneve qeveritare janë në kundërshtim me prioritetet e përfshira në atë periudhë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë